Waty i lumeny – jak określić moc żarówki i o co w tym wszystkim chodzi? 0
Waty i lumeny – jak określić moc żarówki i o co w tym wszystkim chodzi?

Prawdziwa rewolucja zaczęła się wraz z nadejściem ery żarówek LED, a wraz z nimi lumenów. To właśnie w wyniku niezrozumienia lumenów wokół żarówek LED zaczął narastać mit, że są ciemne i nieefektywne oraz, że dają dużo mniej światła, niż tradycyjne żarówki. Tymczasem same lumeny LED powstały przede wszystkim dlatego, wydajność żarówek LED jest dużo większa, niż ich tradycyjnych odpowiedników.

Zacznijmy od tego, że waty to jednostki, które informują o ilości zużywanej przez żarówkę energii elektrycznej. Owszem, na podstawie tej informacji można było mniej więcej określić jak mocno będzie świecić żarówka, jednak do faktycznego określenia emitowanego przez nią ilości światła służą wyłącznie lumeny. Stawianie znaku równości i próba przeliczania lumenów na waty i odwrotnie, zupełnie mija się z celem – są to bowiem dwie, zupełnie różne jednostki. Dlatego warto podkreślić to raz jeszcze – im większa liczba lumenów na opakowaniu żarówki, tym mocniejsze światło jest przez nią emitowane. Im większa ilość watów na opakowaniu, tym większe zużycie energii.

W teorii jest to proste, jednak główny problem pojawia się podczas wymiany tradycyjnych żarówek, które część z nas posiada jeszcze w domach, na żarówki LED. Dlatego mamy dla Was kilka wskazówek, które ułatwią Wam odpowiednich żarówek LED, dostosowanych do poszczególnych lamp w pomieszczeniach.

Żarówka 100W – modelowi o takiej mocy odpowiada źródło LED, którego strumień świetlny wynosi 1521 lumenów. To silne źródło światła, które świetnie sprawdzi się w lampach sufitowych i wiszących, stanowiących oświetlenie ogólne.

Żarówka 75W – chcąc zastąpić tradycyjną żarówkę o mocy 75W na model LED, należy wybrać ten o strumieniu świetlnym, którego wartość wynosi 1055 lumenów. Ilość emitowanego przez nią światła w zupełności wystarczy, żeby dobrze oświetlić średniej wielkości pomieszczenia, których powierzchnia wynosi ok. 15m.

Żarówka 60W – zastępując żarówkę o takiej mocy, warto wybrać model LED o strumieniu rzędu 806 lumenów. Żarówki o takich parametrach przeznaczone są przede wszystkim do małych pomieszczeń, takich jak łazienka, kuchnia czy przedpokój lub większych – jednak w tym przypadku warto doświetlić całość dodatkową lampą.

Żarówka 40W- LEDowy zamiennik takiej żarówki emituje strumień świetlny na wynoszący 470 lumenów. To niewielkie źródło światła, stosowane zazwyczaj przy oświetleniu punktowym, rzadziej, jako źródło oświetlenia do czytania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl