Po co lampie odbłyśnik, czyli efektywność i funkcjonalność wg. Rossa Lovegrove’a 0
Po co lampie odbłyśnik, czyli efektywność i funkcjonalność wg. Rossa Lovegrove’a

Stosunkowo nowym pomysłem, choć niezwykle efektownym pomysłem, są lampy wyposażone w dodatkowe odbłyśniki, umieszczone w różnych konfiguracjach w obrębie całej konstrukcji. Zdecydowanie nie można odmówić im spektakularnego wyglądu, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że spełniają one również dodatkową funkcję. Żeby lepiej to sobie wyobrazić, warto na początku określić czym odbłyśniki w zasadzie są.

Odbłyśnik – zasada działania

Już sama nazwa pozwala na oględne stwierdzenie do czego służy odbłyśnik, niektórzy mogą także kojarzyć go jako część reflektora samochodowego. Zasadniczo jest to część, którego głównym zadaniem jest zwiększenie efektywności światła emitowanego przez jego źródło. Ich dodatkowym atutem jest także fakt, że odbłyśniki umożliwiają także skierowanie promienia światła w określoną stronę. Odbłyśniki w lampach działają na podobnej zasadzie – odbijają emitowane przez źródło światło i kierują je w określonym kierunku. Dzięki temu dodatkowo doświetlają pomieszczenie oraz kierują światło w różnych kierunkach, sprawiając, że oświetlenie jest równomierne i wielowymiarowe.

Dekoracyjny odbłyśnik w lampach – poznaj inspirujące modele Rossa Lovegrove’a

Dodatkowe odbłyśniki to jeden z flagowych i charakterystycznych detali lamp projektowanych przez Rossa Lovegrove’a dla włoskiej marki Artemide. Znaleźć je można przede wszystkim w spektakularnych, świetlnych rzeźbach inspirowanych estetyką kwiatów, wody i kosmosu.  Do najbardziej charakterystycznych lamp z odbłyśnikami należą zatem wszystkie modele z serii Scenarios i Hydro, w tym lampy z kolekcji Mercury, Droplet i Chlorophilia. Jednak u Lovegrove’a odbłyśniki pełnią także dodatkową funkcję – w części z nich umieszczono dodatkowe źródło światła, które podświetla całą konstrukcję od spodu, tworząc na suficie fantazyjną grę światła i cienia.  Jednocześnie, druga część służy nie tylko do odbijania i powielania pochodzących ze źródła świetlnych odbłysków, ale także do odbijania wiązek światła naturalnego w czasie, gdy lampa jest wyłączona. Innowacyjna, zaokrąglona, inspirowana estetyką wody forma odbłyśników, przywodzi na myśl drobinki rtęci, sprawiając, że cała konstrukcja sprawie wrażenie dynamicznej i pozostającej cały czas w ruchu. Lampy z efektownymi odbłyśnikami doskonale sprawdzą się zarówno jako oprawy oświetleniowe w prywatnych domach, jak i efektowne oświetlenie przestrzeni publicznej i komercyjnej. Ich innowacyjna forma i awangardowe wzornictwo pozwalają uzyskać wyjątkowy efekt oświetleniowy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl