Planowanie oświetlenia w nowym domu – jak zrobić to dobrze? Cz.II 0
Planowanie oświetlenia w nowym domu – jak zrobić to dobrze? Cz.II

Naczelną zasadą projektowania oświetlenia w domu jest umowne podzielenie przestrzeni w każdym pomieszczeniu na trzy strefy, z których każda powinna wykorzystywać inne rodzaje oświetlenia, spełniającego całkiem różne funkcje.

Pierwszą z nich jest oświetlenie główne, zwane także ogólnym, którego podstawowym zadaniem jest równomierne i kompleksowe oświetlenie wnętrza. Źródło światła ogólnego najczęściej znajduje się w centralnym miejscu sufitu, w postaci lampy wiszącej, żyrandola lub plafonu. Tutaj jednak istotne jest także wybranie odpowiedniej oprawy oświetleniowej, która będzie emitowała światło we wszystkich kierunkach. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni – światło lampy, które odbija się także od sufitu rozświetli wnętrze i sprawi, że będzie wydawało się bardziej przestronne. Jednym z podstawowych błędów na tym etapie jest umieszczanie w centralnym punkcie pomieszczenia opraw, które dają ukierunkowane, skupione światło – taki wybór sprawdzi się wyłącznie wtedy, gdy zamierzamy wydzielić w pomieszczeniu strefy np. jadalnianą lub wypoczynkową. Jeśli nie zależy Ci na wydzielaniu stref – postaw na oprawę, która umożliwi jednolite oświetlenie w każdym punkcie pomieszczenia.

Oświetlenie punktowe to strefa, którą należy wziąć pod uwagę przy planowaniu oświetlenia w pomieszczeniu. Jego zadaniem jest podkreślenie roli poszczególnych części pomieszczenia, jak np. wspomniane wyżej podkreślenie strefy jadalnej. Oświetlenie punktowe podkreśla konkretne miejsca w pomieszczeniu, warto zatem wykorzystać tu lampy o zabudowanych, nieprzezroczystych dyfuzorach, emitujących jednokierunkowe, skupione źródło światła. W zależności od funkcji lub przeznaczenia można zdecydować się na pojedyncze lampy lub kilka punktów świetlnych umieszczonych w bezpośrednim sąsiedztwie.

Oświetlenie akcentujące to przede wszystkim lampy, których głównym zadaniem jest podkreślenie charakteru wnętrza i wydobycie jego mocnych stron. Sprawdzą się tu świetnie wszelkiego rodzaju kinkiety i lampy ścienne, a także niewielkie lampy sufitowe, dające subtelne światło. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym efekcie wizualnym albo na podkreśleniu wnęki, obrazu czy konkretnej ściany, warto zdecydować się na oprawy, które emitują światło w dwóch kierunkach – np. w górę i w dół. Do tej kategorii zaliczają się także lampy stołowe oraz stojące – poza czysto funkcjonalną rolą, są także nieocenione w budowaniu przytulnego klimatu.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl