Oświetlenie kuchni w praktyce, czyli gdzie umieścić lampy i jakie modele wybrać, by gotowanie było jeszcze przyjemniejsze cz.II 0
Oświetlenie kuchni w praktyce, czyli gdzie umieścić lampy i jakie modele wybrać, by gotowanie było jeszcze przyjemniejsze cz.II

Przedstawiamy drugą część wpisu dotyczącego oświetlania kuchni – pomieszczenia, które ze względu na swój charakter wymaga umiejętnego i precyzyjnego dobrania odpowiednich opraw oświetleniowych. Pierwszą część wpisu znajdziecie TUTAJ. Dowiecie się z niej między innymi, jakie lampy wykorzystać, by optymalnie doświetlić wnętrze i dlaczego kilka punktów świetlnych jest lepszych, niż jeden. Dziś skupimy się na oświetleniu kierunkowym oraz oświetleniu wysp i stołów jadalnianych, które stanowią zupełnie odrębną kategorię w aranżacji.

Krok drugi – fokus na blat roboczy

Jednym z najważniejszych aspektów oświetlenia kuchennego bez wątpienia jest oświetlenie kierunkowe, zwane także oświetleniem miejscowym. Do jego głównych zadań należy dodatkowe oświetlenie tych miejsc, które wymagają precyzji, skupienia i koncentracji. Z tego względu do oświetlenia blatu roboczego warto wybierać oprawy oświetleniowe emitujące jasną, bezpośrednią i nieoślepiającą wiązkę światła. Doskonale w tej roli sprawią się niewielkie lampy sufitowe umieszczone bezpośrednio nad blatem roboczym, których klosz umożliwia skupienie światła i skierowanie go w konkretne miejsce. Dzięki mocowaniu do sufitu lampy nie będą ograniczały ruchów i zapewnią Ci optymalny komfort podczas przygotowywania posiłków. Warto pamiętać, że przygotowując posiłki najczęściej stoimy tyłem do światła centralnego, dlatego dobrze dopasowane oświetlenie miejscowe pozwoli na zmniejszenie zmęczenia oczu i zniwelowanie powstałego cienia. Jeśli zależy Ci na maksymalnej funkcjonalności, wybierz oprawę, która umożliwia regulację kąta padania światła – dzięki temu będziesz mogła skierować jej strumień dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz.

Krok trzeci – oświetlenie wyspy i stołu jadalnianego

Rozwiązaniem, które zyskuje coraz większe grono zwolenników i zdecydowanie poprawia ergonomię pracy w kuchni jest wyspa kuchenna. Tutaj również warto zdecydować się na kilka, równomiernie rozmieszczonych punktów świetlnych, których charakter powinien zostać dopasowany do specyfiki wyspy. Jednym z popularniejszych i wyjątkowo efektownych rozwiązań jest umieszczenie nad wyspą kilku lamp wiszących o owalnych, półotwartych kloszach. Z jednej strony pozwolą one na doskonałe oświetlenie powierzchni wyspy, z drugiej zaś będą stanowiły stylowe dopełnienie stylistyki wnętrza. Podobną zasadę warto zastosować w przypadku umieszczonego w kuchni stołu jadalnianego. Rozmieszczone nad nim oprawy powinny odpowiednio oświetlać cały blat, a jednocześnie znajdować się na tyle wysoko, by nie przeszkadzać podczas spożywania posiłków czy pracy.

 

  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl