Oświetlenie kuchni w praktyce, czyli gdzie umieścić lampy i jakie modele wybrać, by gotowanie było jeszcze przyjemniejsze cz.I 0
Oświetlenie kuchni w praktyce, czyli gdzie umieścić lampy i jakie modele wybrać, by gotowanie było jeszcze przyjemniejsze cz.I

Kuchnia to miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy i spożywamy posiłki dla siebie i całej rodziny, ale mamy także kontakt z ostrymi przedmiotami, którymi przy niedostatecznym oświetleniu możemy zrobić sobie krzywdę. Wreszcie – kuchnia to miejsce, które nierzadko stanowi serce domu, w którym spędzamy codziennie naprawdę dużo czasu. Dlatego dobre oświetlenie kuchni to nie tylko kwestia estetyki, ale także ergonomii pracy i tworzenia przytulnego, domowego klimatu.

Rozważania na temat odpowiedniego oświetlenia kuchni warto zacząć od wzięcia pod uwagę kilku kluczowych aspektów. Do głównych aspektów należą przede wszystkim: wielkość kuchni, ilość i rozmieszczenie okien lub ich brak oraz usytuowanie blatu roboczego. Inaczej bowiem trzeba należy oświetlić kuchnię z dostępem do naturalnego światła słonecznego, inaczej aneks kuchenny otwarty na salon lub jadalnię, a inaczej kuchnię, w której jedynym oświetleniem będzie to pochodzące z lamp.

Kolejna kwestia to znalezienie i rozmieszczenie oświetlenia tak, by było nie tylko funkcjonalne i pozwoliło na sprawne i bezpieczne przygotowanie posiłków, ale także dopasowane do stylu i charakteru nie tylko samej kuchni, ale i reszty mieszkania.

Krok pierwszy – oświetlenie główne

To podstawa, od której warto zacząć planowanie oświetlenia w kuchni. Ze względu na specyfikę tego pomieszczenia dobrze jest wybrać oprawy, które zagwarantują równomiernie rozchodzenie się światła we wnętrzu. Z tego względu coraz częściej rezygnuje się z jednej, usytuowanej centralnie oprawy na rzecz kilku punktów świetlnych umieszczonych na suficie w równych odstępach i emitujących rozproszone światło. Umożliwi to optymalne i precyzyjne doświetlenie pomieszczenia i ułatwi pracę przy bracie roboczym. Moc lamp warto dobrać pod kątem wielkości pomieszczenia – w przypadku standardowej wielkości kuchni o powierzchni ok. 10m2 warto zamontować minimum 2 lampy o mocy 25W. Analogicznie – im większa kuchnia, tym więcej lamp do oświetlenia głównego będziesz potrzebować. Wśród najchętniej wybieranych głównych opraw oświetleniowych do kuchni znajdują się zarówno montowane bezpośrednio przy suficie plafony i lampy sufitowe, jak i lampy wiszące, których wybór należy uzależnić od preferencji i wysokości pomieszczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na klosz lub dyfuzor lampy – w przypadku oświetlenia ogólnego warto by był wykonany z przezroczystego lub półprzezroczystego surowca tak, by umożliwić jak najlepsze rozchodzenie się światła.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl