Jak oświetlić wymagające wnętrze, czyli wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu poddasza. Cz.III 0
Jak oświetlić wymagające wnętrze, czyli wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu poddasza. Cz.III

Przed Wami trzecia i ostatnia część dotycząca prawidłowego oświetlenia poddasza, które choć odznacza się ogromnym potencjałem, wymaga także nie lada wyczucia, umiejętności dekoratorskich lub… uważnej lektury zarówno tego tekstu, jak i dwóch poprzednich, które znajdziecie TUTAJ i TUTAJ

Oświetlenie dodatkowe i akcentujące to drugi najważniejszy, zaraz po oświetleniu centralnym, etap aranżacji, które może całkowicie zmienić charakter wnętrza. Ten typ oświetlenia sprawdzi się doskonale szczególnie jeśli jesteście właścicielami niestandardowych, niewymiarowych lub niesymetrycznych poddaszy – pozwoli przywrócić im właściwe proporcje, wyeksponować ciekawe cechy architektoniczne i stworzyć w pomieszczeniu wielowymiarowy, przytulny klimat.

Zasadniczo typ i rodzaj oświetlenia dodatkowego w przypadku poddasza, zależy w głównej mierze od jego konstrukcji i wysokości. Bez wątpienia jednak jednym z najbardziej praktycznych i najmniej wymagających pod względem przestrzeni rozwiązań, są kinkiety i lampy ścienne, szczególnie te o surowej, minimalistycznej formie. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę na sposób dyfuzji światła – najlepsze efekty uzyskasz montując kinkiety o dwutorowej emisji światła (góra-dół) lub kinkiety, w których źródło światła umieszczone jest w taki sposób, by oświetlały wyłącznie ścianę. Jeśli Twoje poddasze posiada uwidocznione drewniane belki stropowe, warto je wyeksponować za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Możesz zdecydować się na zamontowanie lamp ściennych w formie niewielkich reflektorów i skierować je bezpośrednio na belki, by podkreślić ich strukturę.

Jeśli potrzebujesz wielofunkcyjnego oświetlenia, które będzie zmieniało swój charakter w zależności od potrzeb czy pory dnia, warto wybrać kinkiety na regulowanym wysięgniku, który umożliwi płynna regulację kąta padania światła i oświetli dokładnie te miejsca, które chcesz. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że tego typu lampy w doskonały sposób łączą w sobie funkcję lamp ściennych i lamp stołowych/do czytania, a modele wyposażone w ściemniać umożliwiają dodatkowo regulację natężenia światła w zależności od potrzeb.

Oświetlenie punktowe i akcentujące sprawdzi się także wówczas, gdy w Twoim poddaszu znajdują się mało ustawne zakamarki i wnęki, zbyt małe, by wstawić tam jakiś mebel i zbyt duże by pozostawić je puste. Zamiast traktować je jako niewykorzystaną i zmarnowaną przestrzeń warto podkreślić te miejsca za pomocą lamp. I tu możliwości jest bez linku – możesz zdecydować się na kinkiety lub lampy ścienne lub, jeśli wielkość wnęki na to pozwala, lampę stojącą lub rzeźbę świetlną. To sprawdzony trick dekoratorów wnętrz – jeśli nie możesz ukryć „wady” pomieszczenia, wyeksponuj ją! Gwarantujemy, że efekt przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl