Jak oświetlić wymagające wnętrze, czyli wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu poddasza. Cz.II 0
Jak oświetlić wymagające wnętrze, czyli wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu poddasza. Cz.II

Poddasza mają ogromny potencjał, zwłaszcza, jeśli podkreślisz wszystkie ich atuty konstrukcyjne za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Pora na konkrety – jakie oprawy oświetleniowe i gdzie umieścić, by w pełni wykorzystać możliwości wnętrza ze skosami?

Oświetlenie centralne

Lampy do oświetlenia ogólnego należy dobrać pod kątem rodzajów skosów. Jeśli Twoje poddasze jest wysokie, a skosy nie zajmują całej powierzchni sufitu – w zasadzie ogranicza Cię tylko wyobraźnia. W przypadku, gdy część sufitu jest pozioma, a do tego całe wnętrze jest stosunkowo wysokie – warto wybrać oprawę oświetleniowa, która w pełni wykorzysta warunki architektoniczne wnętrza. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się w tej roli żyrandole oraz lampy wiszące, z dyfuzorem umożliwiającym wielokierunkową emisję światła. Żyrandole wyposażone są zwykle w kilka źródeł światła, co umożliwia precyzyjne i kompleksowe oświetlenie każdego zakamarka. Z kolei lampy wiszące oferujące podwójną emisję światła optymalnie oświetlą przestrzeń pod sobą oraz umożliwią odbicie światła od sufitu.

W przypadku, gdy Twoje poddasze nie należy do wysokich, doskonałą alternatywą będzie zamontowanie plafonu lub lampy ściennej. Dzięki swojej budowie oraz systemowi montażowemu umożliwiającemu przymocowanie ich bezpośrednio przy suficie, oszczędzisz cenną przestrzeń i jednocześnie kompleksowo oświetlisz wnętrze. Warto wybierać modele wyposażone w półprzezroczysty lub mleczny dyfuzor, emitujący jasne i rozproszone światło lub lampę z dodatkowymi odbłyśnikami, które dodatkowo rozproszą światło w pomieszczeniu.

W najtrudniejszej sytuacji są właściciele poddaszy dwuspadowych, w których dwa skosy spotykają się na środku sufitu. Nie można bowiem zamontować na nich plafonu ani tradycyjnej lampy wiszącej. Rozwiązaniem są lampy wiszące z przedłużonym zawieszeniem, które można dowolnie skracać dopasowując jego długość do wysokości zawieszenia lub lampy ze zdecentralizowanym zawieszeniem, który umożliwia przyłączenie lampy w dowolnym miejscu i zawieszeniu jej w innym.

Bywają jednak poddasza, których konstrukcja uniemożliwia zamontowanie górnego oświetlenia zarówno w formie plafonów, jak i lamp wiszących lub żyrandoli – w takich wnętrzach w roli głównego oświetlenia warto wówczas zastosować kinkiety lub lampy ścienne o wielokierunkowej emisji światła. Dzięki temu pomieszczenie będzie optymalnie doświetlone, a niewielkie rozmiary kinkietów i lamp ściennych nie zabiorą cennej przestrzeni i umożliwią swobodne poruszanie się pod skosami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl