Jak oświetlić wymagające wnętrze, czyli wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu poddasza. Cz.I 0
Jak oświetlić wymagające wnętrze, czyli wszystko co musisz wiedzieć o oświetleniu poddasza. Cz.I

Poddasza niewątpliwie mają swój urok – skosy, nietypowe okna i niepowtarzalny klimat. Z drugiej jednak strony to wyjątkowo trudne pod względem aranżacji wnętrze – zarówno jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, jak i jej odpowiednie oświetlenie. I choć poddasze poddaszu nierówne, to istnieje kilka uniwersalnych zasad, które pozwolą Ci poprawnie oświetlić ten typ wnętrza i wydobyć wszystkie jego atuty. Dzięki nim całkowicie odmienicie charakter swojego wnętrza i w pełni rozwiniecie jego potencjał.

  1. Określ przeznaczenie poddasza

Odpowiednie oświetlenie i urządzenie poddasza to wyzwanie – skosy, zakamarki i wyeksponowane belki stropowe – wszystko to sprawia, że jego aranżacja wymaga wyjątkowej dbałości o szczegóły. Jedną z pierwszych i podstawowych kwestii jest określenie jakie funkcje powinno spełniać pomieszczenie na poddaszu i oraz wstępnego rozplanowania mebli. Innego bowiem oświetlenia będzie potrzebowała sypialnia na poddaszu i innego gabinet czy biblioteka. Ustalenie podstawowej funkcji pomieszczenia pozwoli Ci zaplanować jakich właściwie lamp potrzebujesz. Warto też wziąć pod uwagę warunki architektoniczne panujące w pomieszczeniu oraz ilość i rodzaj okien. Jeśli aranżujecie poddasze w starym budownictwie warto rozważyć wymianę lub dołożenie nowych okien, tak by maksymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne i równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. Warto przy tym pamiętać, że łączna powierzchnia wszystkich okien w pomieszczeniu powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi – zapewni to optymalne doświetlenie powierzchni i pozwoli optycznie powiększyć wnętrze.

  1. Zadbaj o odpowiednią bazę

Ze względu na warunki architektoniczne światło rozchodzi się na poddaszu zupełnie inaczej – skosy i ścianki kolankowe optycznie je pomniejszają. Dlatego warto pomalować ściany na jasny kolor, tak by wyrównać proporcje pomieszczenia i wykorzystać właściwości światła.

Jeśli adaptujesz poddasze w starym budownictwie pamiętaj o sprawdzeniu instalacji elektrycznej, bowiem wytyczne w przypadku instalacji umieszczonej pod dachem są zupełnie inne, niż w reszcie domu. Wynika to bezpośrednio z faktu, że w stropie poddasza znajdują się elementy izolacji dachu, z którą przewody elektrycznie nie powinny mieć styczności. Najlepiej umieścić je w specjalnych plastikowych osłonkach, które niwelują ryzyko ewentualnego zwarcia. Warto również pamiętać o tym, że odpowiednie rozmieszczenie instalacji elektrycznej już na etapie wykończenia lub adaptacji, ma duży wpływ na ostateczny efekt oświetleniowy.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl