Emisja światła w lampach, czyli kilka słów o kloszach cz.I 0
Emisja światła w lampach, czyli kilka słów o kloszach cz.I

Klosze i dyfuzory mają niebagatelne znaczenie w ostatecznym wyglądzie lampy, determinują jej styl i estetykę. Jednak w zależności od ich kształtu, wykorzystanego surowca i budowy, lampy mają zupełnie różne właściwości w zakresie emisji światła i warto wziąć to pod uwagę przy wyborze. Dlatego przedstawiamy kompendium wiedzy na tematu poszczególnych typów kloszy, które ułatwią Wam wybór i pozwolą stworzyć w pomieszczeniu dokładnie takie warunki oświetleniowe, jakie chcecie.

Nieprzezroczyste i zamknięte od góry klosze

Do tej grupy zaliczają się wszystkie modele, wyposażone w nieprzezroczyste, zabudowane od góry klosze. Dzięki wykończeniu nieprzepuszczającymi światła, tego typu klosze emitują skupioną wiązkę światła skierowaną bezpośrednio w dół. Z tego względu tego typu lampy doskonale sprawdzają się w miejscach, które wymagają silnego, kierunkowego i skupionego światła. Modele z zabudowanymi kloszami najczęściej można spotkać wśród niewielkich lamp wiszących – niewielkie dyfuzory umożliwiają precyzyjne ukierunkowanie wiązki światła dokładnie tam, gdzie jest ono pożądane. Tego typu lampy przeznaczone są przede wszystkim do oświetlania niewielkich przestrzeni jak np. stół w jadalni czy blat kuchenny. Warto umieścić kilka takich lamp w jednej linii dla uzyskania maksymalnego doświetlenia powierzchni i wyjątkowego efektu wizualnego.

Klosze półprzezroczyste

W przypadku półprzezroczystych kloszy ich budowa nie ma większego znaczenia – wśród tej grupy znajdują się zarówno modele o kulistych, jak i kwadratowych czy stożkowych kloszach. Ważne jest coś zupełnie innego – surowiec wykorzystywany do ich budowy pozwala na częściowe przepuszczenie i rozproszenie emitowanego przez żarówkę światła. Pozwala to na optymalne doświetlenie powierzchni oraz zniwelowanie efektu olśnienia, słowem – taka lampa świetnie doświetla i jednocześnie nie razi w oczy. Co zaś tyczy się surowca – w zależności od tego, czy do budowy lampy wykorzystano szkło, tkaninę, pergamin czy np. materiał syntetyczny – poziom rozchodzenia się i rozpraszania światła będzie inny. Ważny jest także kolor dyfuzora – jasne i mleczne wykończenie będzie dawało dużo jaśniejsze światło, niż taki sam klosz w ciemnym kolorze. Lampy o takich kloszach doskonale sprawdzą się zarówno jako oświetlenie główne, jak i oświetlenie dodatkowe – szczególnie w lampach stojących i stołowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl