Zasady dobierania oświetlenia do stołu jadalnianego część II. 0
Zasady dobierania oświetlenia do stołu jadalnianego część II.

Ostatnio pisaliśmy o podstawowej zasadzie dobierania oświetlenia do jadalni pod kątem kształtu stołu rodzaju lampy. Zastosowanie się do nich podczas projektowania oświetlenia umożliwi nie tylko uzyskanie spójnego efektu aranżacyjnego, ale także optymalne i równomierne oświetlenie powierzchni stołu podczas spożywania posiłków, które świetnie wyeksponuje wygląd potraw.

I tu pojawia się kolejna istotna zasada, bowiem stół jadalniany i dobrane do niego oświetlenie to jedno, a codzienne funkcjonowanie to drugie. Rzadko bowiem zdarza się tak, że stół w jadalni służy wyłącznie do spożywania posiłków. Najczęściej jest centrum salonu, wokół którego toczy się życie rodzinne czy towarzyskie, przy którym uczymy się, pracujemy, czytamy lub lepimy z modeliny. I każda z tych okazji wymaga innego rodzaju oświetlenia, które nie tylko stworzy odpowiednią atmosferę, ale przede wszystkim dopasuje natężenie światła do aktualnie wykonywanej aktywności. Sposoby na zmienne oświetlenia przy stole w jadalni bez konieczności robienia rewolucji w całej instalacji oświetleniowej.

Wielofunkcyjna lampa stojąca

Prosty sposób na doświetlenie przestrzeni lub uzyskanie nastrojowego światła podczas romantycznej kolacji. Lampa stojąca umieszczona w pobliżu stołu w jadalni świetnie sprawdzi się zwłaszcza podczas prac, które wymagają precyzji i dodatkowego źródła światła. Jednocześnie, kiedy sytuacja tego wymaga, może stanowić jedyne jego źródło i w zależności od modelu generować rozproszoną i subtelną wiązkę lub skupiony i silny strumień. Niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania jest jego mobilność – lampę stojącą możesz umieścić docelowo obok stołu lub przenosić ją z innego pomieszczenia zawsze wtedy, gdy jest potrzebna. Trendy wnętrzarskie pokazują jednak jasno, że na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób i umieszcza w jadalni stylową lampę stojącą na stałe, głównie ze względu na to, że jest to praktyczne i stylowe rozwiązanie.

Lampa wisząca lub plafon ze ściemniaczem

To chyba najprostszy sposób na to, by uzyskać w jadalni pożądaną atmosferę i oświetlenie doskonale dopasowane do wykonywanej czynności. Lampy wyposażone w panel umożliwiający płynną regulację natężenia światła to coraz popularniejsze rozwiązanie, doceniane przede wszystkim ze względu na wygodę i fakt, że w każdej chwili możesz zmienić charakter panujący w pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać o tym, by do takiej lampy wiszącej (jeśli nie posiada zintegrowanego źródła światła w zestawie) dobrać odpowiednie żarówki, które umożliwią korzystanie ze ściemniacza. Zazwyczaj informacje o typie żarówek określone są przez producenta w specyfikacji lampy. Sam ściemniacz może być umieszczony w różnych miejscach, w zależności od wybranego modelu lampy, wszystkie jednak mają prostą i intuicyjną obsługę. Niektóre z nowoczesnych modeli lamp np. marki Artemide umożliwiają sterowanie intensywnością natężenia światła w jeszcze prostszy sposób - za pomocą specjalnie stworzonej, dedykowanej aplikacji na telefon.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl