Zasady dobierania oświetlenia do stołu jadalnianego cz.I 0
Zasady dobierania oświetlenia do stołu jadalnianego cz.I

Kiedyś sprawa była prosta – stół przy którym cała rodzina zasiadała do posiłku znajdował się w kuchni, stanowiącej odrębne pomieszczenie, więc jego dodatkowe doświetlenie nie było konieczne. Jeśli znajdował się w odrębnej jadalni, również wystarczyło jedna, centralna oprawa oświetleniowa emitująca światło ogólne. Jednak odkąd zaczęto budować mieszkania i domy, w których salon połączony jest z jadalnią i nierzadko aneksem kuchennym, jedna lampa główna to zdecydowanie za mało, tym bardziej jeśli planujesz przy stole nie tylko jeść, ale także pracować czy uczyć się. Oświetlenie stołu jadalnianego jest ważniejsze niż myślisz – z nami dowiesz się, jak odpowiednio je rozplanować, by było funkcjonalne i idealnie dopasowane do wnętrza.

Kształt stołu ma znaczenie

Miejsce ustawienia stołu warto planować już na wstępnym etapie budowy lub wykańczania pomieszczenia, tak by można było odpowiednie rozmieścić instalację elektryczną. Ilość opraw, i co za tym idzie rozmieszczenie przewodów, zależy także w głównej mierze od kształtu i rozmiaru stołu. Podstawowa zasada mówi o tym, by nad okrągłym stołem wieszać okrągłe lampy wiszące bądź plafony na planie okręgu. Nadaje to nie tylko spójności, ale przede wszystkim jest praktyczne – emitowane przez okrągłą lampę lub plafon światło równomiernie doświetli całą powierzchnię stołu. Jednocześnie warto pamiętać o tym, by rozmiar lampy dobierać do wielkości stołu – im większa jego średnica, tym większa powinna być lampa nad nim. W przypadku okrągłego stołu o średnicy 120 cm, doskonale sprawdzi się lampa wisząca z kloszem o średnicy wynoszącej ok.50 cm. Jeśli pomieszczenie nie jest wysokie, dobrze w roli lampy oświetlającej stół w jadalni sprawdzą się lampy sufitowe lub plafony, które są podwieszane bezpośrednio do sufitu i umożliwiają oszczędzenie przestrzeni.

Inna zasada panuje w przypadku stołów owalnych, prostokątnych i kwadratowych. Tu najlepiej sprawdzą się podłużne lampy o zbliżonym do stołu kształcie lub umieścić nad nim kilka mniejszych lamp w szeregu. W drugim przypadku ich styl i kształt to pełna dowolność – ustawienie w szeregu samo w sobie będzie nawiązywać do stylistyki stołu. Warto jednak dobrać ilość opraw oświetleniowych do wielkości stołu oraz wziąć pod wagę, czy mebel się rozkłada. Pozostaje jeszcze kwestia wysokości zawieszenia lampy nad stołem i tu zasada jest prosta – im większy klosz lub klosze lamp, tym wyżej należy je powiesić, tak by nie przeszkadzały w swobodnym korzystaniu ze stołu. Kupując lampy wiszące, warto zdecydować się na model posiadający regulację zawieszenia, dzięki której będziesz mógł zamontować ją dokładnie na takiej wysokości, na jakiej chcesz.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl