Żarówki halogenowe i LED – w czym tkwi różnica? 0
Żarówki halogenowe i LED – w czym tkwi różnica?

Odkąd w 2016 roku na mocy rozporządzenia Komisji Europejskiej wycofano ze sprzedaży tradycyjne, energochłonne żarówki, coraz większą popularność zaczęły zyskiwać żarówki LED i halogenowe. I mimo, że minęło już kilka lat, wiele osób wciąż ma problem z tym, czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje oświetlenia i który będzie dla nas najlepszy. Dlatego dziś przedstawiamy Wam najważniejsze informacje o każdym z nich, dzięki czemu będziecie mogli wybrać oświetlenie na miarę Waszych potrzeb.

Żarówki LED i halogenowe – podstawowe różnice

Główna różnica przypadku obu źródeł światła tkwi… w temperaturze. Z pewnością zauważyliście, że żarówki halogenowe potrafią się porządnie rozgrzać w czasie działania, podczas gdy żarówki LED pozostają chłodne. Z tego właśnie względu halogeny często nazywane są także termicznym źródłem światła, a LEDy – nietermicznym. Te właściwości wynikają bezpośrednio ze specyfiki ich budowy i zasady funkcjonowania. W przypadku żarówek halogenowych światło emitowane jest po doprowadzeniu do niej napięcia elektrycznego, co w rezultacie powoduje przepływ prądu w umieszczonym wewnątrz żarniku. To z kolei sprawia, że wewnątrz temperatura rośnie do tego stopnia, że sam żarnik zaczyna świecić. W przypadku żarówek LED sprawa wygląda zupełnie inaczej – wewnątrz umieszczony jest żarnik, który rozświetla się wykorzystując zjawisko rekombinacji promienistej, w praktyce oznaczającej, że energia elektryczna emitowana jest w postaci fotonu. Nie zostaje wytworzona energia cieplna i żarówka pozostaje chłodna.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami żarówek jest napięcie wykorzystywanego prądu. W tradycyjnych żarówkach halogenowych zasilanie najczęściej odbywa się za pomocą napięcia stałego o wartości 24V lub przemiennego o wartości 230V. Żarówki LED z kolei zostały wyposażone w zasilacz, który jest w stanie sam przystosować napięcie prądu z gniazdka do wartości wykorzystywanych przez żarówkę.

Żarówki LED i halogenowe – które są lepsze?

Żarówki LED uważane są bardziej ekologiczne, dzięki temu, że do ich rozświetlenia potrzebne jest mniejsze zużycie prądu. Jednocześnie są to również żarówki o większej trwałości, więc korzystanie z nich niesie za sobą wymierne korzyści zarówno w kwestii rachunku za prąd, jak i w przypadku generowania odpadów. Do zalet żarówek LED należy zaliczyć także fakt, że się nie nagrzewają, są więc doskonałe jako źródło światła w lampach, które z różnych względów nie tolerują wysokiej temperatury. Z kolei żarówki halogenowe cenione są przede wszystkim za to, że kosztują sporo mniej od dobrych jakościowo żarówek LED, a ich światło jest cieplejsze i przyjemniejsze.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl