Wielowymiarowe oświetlenie salonu – dlaczego warto mieć więcej niż jedną lampę? 0
Wielowymiarowe oświetlenie salonu – dlaczego warto mieć więcej niż jedną lampę?

Salon to najbardziej reprezentacyjne i jednocześnie najbardziej wielofunkcyjne pomieszczenie w całym domu. Służy do różnych celów, zarówno do spędzania czasu z najbliższymi, odpoczynku po pełnym dniu wrażeń w samotności czy do przyjmowania gości. To tutaj toczy się życie całej rodziny, które w zależności od pory dnia wymaga innego rodzaju oświetlenia. Minęły już czasy, kiedy jeden główny żyrandol czy lampa wisząca powieszona w centralnym punkcie sufitu załatwiała kwestię oświetlenia. Teraz, ze względu na to, że salony coraz częściej połączone są z aneksem kuchennym czy jadalnią, lampy do salonu wykorzystywane są także jako wyznaczniki stref. Jak zaaranżować oświetlenie do salonu, by było funkcjonalnie, przytulnie i ciekawie? To nie takie trudne!

Główne źródło światła

Światło główne, czy to w postaci plafonu czy lampy wiszącej lub żyrandola, jest zdecydowanie najważniejszym punktem na mapie oświetleniowej salonu. To właśnie dzięki jednej, centralnie umieszczonej lampie możliwe jest uzyskanie równomiernego oświetlenia wnętrza salonu i stworzenia bazy pod pozostałe punkty świetlne oraz tła dla wyeksponowania różnych elementów wnętrza. Co więcej, umiejętnie dobrana do wielkości i wysokości pomieszczenia lampa główna, potrafi zapewnić we wnętrzu komfort zbliżony do naturalnego światła dziennego. To ważne w kraju, którego położenie geograficzne sprawia, że większość czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Lampę do salonu dobieramy na podstawie wielkości i kształtu pomieszczenia

Oświetlenie na kilku poziomach

Warstwowe rozmieszczenie oświetlenia w salonie to świetny sposób na to, by w każdej jego strefie uzyskać inny nastrój i klimat. Doskonałym pomysłem jest połączenie kilku rodzajów lamp o różnym natężeniu światła i różnej barwie, które będą stanowiły zarówno elementy oświetlenia miejscowego, jak i dekoracyjnego. Dodanie do oświetlenia głównego w salonie punktów świetlnych w postaci lamp stołowych lub stojących rozjaśni pomieszczenie i sprawi, że stanie się bardziej klimatyczne. Przede wszystkim jednak zróżnicowany kąt padania światła i jego natężenie wydobędzie głębię kolorów w pomieszczeniu, podkreśli znajdujące się w nim wnęki oraz wyeksponuje przedmioty. Lampy stojące i stołowe to elementy wystroju, które można dokupić na każdym etapie aranżowania wnętrz oraz zmieniać ich miejsce oraz przeznaczenie w zależności od potrzeb. Jeśli jednak Twój salon jest łączy w sobie także funkcję jadalni i kuchni, warto pomyśleć o okablowaniu pod dodatkowe punkty świetlne już na etapie projektowania instalacji oświetleniowej.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl