Temperatura barwowa – co to właściwie jest? 0
Temperatura barwowa – co to właściwie jest?

Temperatura barwowa – enigmatyczne sformułowanie, które coraz częściej pojawia się na opakowaniach żarówek halogenowych, żarówek LED oraz lamp. Wbrew temu, co powszechnie się sądzi, nie dotyczy ona tego jak wysoką temperaturę emituje dane źródło światła i jak bardzo się nagrzewa. Temperatura barwowa w przeciwieństwie do tradycyjnej temperatury wyrażana jest w Kelwinach i służy do określania jak ciepłe światło i w efekcie, jakiej barwy emitowane jest przez różne poszczególne źródła. Białe światło może mieć barwę neutralną, ciepłą lub zimną i właśnie do określenia tego parametru wykorzystywana jest temperatura barwowa.

Temperatura światła jest parametrem, który w realny sposób wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka, samopoczucie i postrzeganie otoczenia, dlatego warto wziąć go pod uwagę przy wybieraniu żarówek lub lampy ze zintegrowanym źródłem światła. Informacja o tym, jaką temperaturę emituje dana żarówka czy lampa określa producent – za pomocą symboli lub charakterystycznego, kolorowego paska. Na nim zaznaczony jest parametr temperatury i na tej podstawie określane jest czy emitowane światło jest cieple, zimne czy neutralne.

Ciepłe światło to takie, którego temperatura barwowa nie przekracza 3300K. W praktyce jest to po prostu żółte, przyjemne światło określane często jako przytulne i emitowane przez tradycyjne żarówki lub żarówki halogenowe. Sprzyja wyciszeniu i relaksacji, dlatego jest szczególnie pożądane w lampach będących oświetleniem dodatkowym, takich jak. dekoracyjne lampy stołowe, podłogowe czy jako oświetlenie w sypialni.

Światło mające temperaturę barwową od 5300K wzwyż określa się mianem chłodnego – jego kolor zbliżony jest do niebieskiego. Tego typu światło sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie wymagane jest maksymalne skupienie i koncentracja, dlatego żarówki emitujące tego typu światło często wykorzystywane są w gabinetach czy biurach.

Pomiędzy wartościami światła ciepłego i światła zimnego, znajduje się przedział od 3300K do 5300K, określany jako światło neutralne. Jego wartości w dużym stopniu pokrywają się z wartościami naturalnego światła dziennego, dlatego często uznaje się je za najbardziej uniwersalne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl