Do łazienki, nad wejściem i do ogrodu – wszystko co powinieneś wiedzieć o parametrach szczelności lamp 0
Do łazienki, nad wejściem i do ogrodu – wszystko co powinieneś wiedzieć o parametrach szczelności lamp

Wszystkie Lampy jako urządzenia elektryczne, posiadają specjalne parametry, określające poziom ochrony obudowy. Klasa szczelności IP, bo to o niej mowa  to dwucyfrowy numer określający w jakich warunkach może być wykorzystywana lampa i gdzie można ją zamontować. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze oznaczenia IP, dzięki którym nie będziecie musieli się już zastanawiać, czy Wasza wymarzona lampa sprawdzi się na zewnątrz, w łazience czy będzie można jej używać wyłącznie jako oświetlenie do salonu czy sypialni.

Już na etapie kupowania lamp warto wziąć pod uwagę w jakich warunkach będzie ona wykorzystywana – lampy do większości pomieszczeń w domu nie potrzebują wyjątkowej ochrony i szczelności. Wyjątkiem jest łazienka, bowiem umieszczona w niej lampa powinna cechować się taką klasą szczelności, by zabezpieczyć urządzenie przed parą wodną i wodą. Dwucyfrowy stopień ochrony ma za zadanie poinformować przed jakimi czynnikami zewnętrznymi chroni obudowa lampy. Pierwsza cyfra oznacza poziom ochrony przed ciałami stałymi takimi jak owady, pył czy dotyk lub przypadkowe uderzenie. Jest szczególnie ważny w przypadku lamp na stałe znajdujących się na zewnątrz budynku np. lamp ogrodowych czy oświetlających drzwi zewnętrzne. Druga cyfra to klasa wodoszczelności obudowy – szczególnie ważna w przypadku lamp zewnętrznych i łazienkowych.

Najpopularniejsze klasy szczelności IP

IP20 – lampa o tym oznaczeniu będzie odporna na większe owady (np.ćmy) oraz na dotyk. Nadaje się jako oświetlenie zewnętrzne, jednak musi znajdować się pod zadaszeniem – druga cyfra informuje bowiem o tym, że obudowa lampy nie jest wodoodporna. Lampy o tym parametrze najlepiej jednak sprawdzą się wewnątrz – większość lamp do salonu, jadalni czy sypialni posiada taki właśnie współczynnik szczelności.

IP21 – podobnie jak w IP 20, lampa jest odporna na dotyk i większe owady (pow. 12,5 mm) a dodatkowo będzie odporna na spadające pionowo krople, np. ze skraplającej się z sufitu pary wodnej.

IP23 – lampa o takich parametrach poza odpornością na owady i dotyk, jest także odporna na krople wody spadające pod kątem 60 stopni od pionu. Tego typu lampy najlepiej sprawdzą się jako oświetlenie ganku i drzwi wejściowych.

IP 44- oprawa oświetleniowa o takich parametrach świetnie sprawdzi się w ogrodzie bez dodatkowego zabezpieczenia. Jest także odporna na większe ciała stałe oraz znajdujące się w powietrzu pyły.

IP54 – lampy o tej klasie szczelności są całkowicie odporne na wodę oraz pył, dlatego znajdują zastosowanie zarówno jako oświetlenie zewnętrzne, jak i wewnętrzne – w miejscach o dużym zapyleniu i wilgotności.

IP65 – lampa tej klasy jest odporna na silny strumień wody i pył, dlatego świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie często się podlewa lub wykonuje inne prace z użyciem wody. Dzięki dodatkowej ochronie na pył, taka oprawa to dobry wybór zarówno do ogrodu, jak i np. do warsztatu czy szklarni.

IP68 – lampy o takim parametrze szczelności można zanurzyć w wodzie na głębokość maksymalnie 1 metra. Im wyższy wskaźnik, tym głębiej można zanurzyć oprawę, dlatego modele charakteryzujące się taką klasą szczelności doskonale sprawdzą się w przydomowych oczkach wodnych, przy basenach oraz wszędzie tam, gdzie panują ekstremalne warunki atmosferyczne.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl