Światło skupione czy rozproszone, czyli jak to wygląda w praktyce? 0
Światło skupione czy rozproszone, czyli jak to wygląda w praktyce?

Opisy lamp dostępnych w sklepach online często zawierają sformułowania dotyczące tego, w jaki sposób poszczególne dyfuzory emitują wiązkę światła. Budowa klosza i jego materiał mają niebagatelny wpływ na to, czy strumień światła jest skupiony czy rozproszony i decyduje o właściwościach oświetleniowych lampy.

Lampy emitujące skupioną wiązkę światła to przede wszystkim modele posiadające nieprzezroczyste dyfuzory i klosze, umożliwiające skoncentrowanie promieni z żarówki i oświetlenie konkretnego miejsca. Umożliwia to dokładne oświetlenie preferowanej przestrzeni, takiej jak blat, powierzchnia robocza, biurko czy książka. Światło skupione doskonale podkreśla wszelkie detale, dlatego doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagane jest dokładne doświetlenie i możliwość precyzyjnego ukierunkowania promieni. Jedną z kategorii lamp emitujących światło skupione są lampy biurkowe, lampy stojące do czytania i profesjonalne lampy przeznaczone do pracy. Warto jednak przed zakupem sprawdzić, czy tego typu lampa wyposażona jest w możliwość regulacji wysokości i kąta padania światłą, dzięki czemu będziesz mógł skierować jego wiązkę dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz. Światło skupione emitują także lampy sufitowe, spotlighty i lampy wiszące służące do podkreślania konkretnego miejsca we wnętrzu i wydzielania przestrzeni. Tego typu lampy poznasz przede wszystkim po nieprzezroczystym kloszu lub wydłużonym, cylindrycznym kształcie, który umożliwia jeszcze lepsze skoncentrowanie światła. Stosowane są przede wszystkim nad stołami i blatami roboczymi lub kuchennymi, ale nie tylko. Lampy skupiające światło, bardzo często wykorzystywane są jako oświetlenie akcentujące także w przestrzeniach publicznych i komercyjnych, jako element dekoracyjny i podkreślający konkretny element wnętrza.

Z kolei światło rozproszone emitowane jest przez lampy, posiadające specjalnie skonstruowany dyfuzor, umożliwiający częściowe przenikanie przez niego promieni światła. Dzięki temu, światło żarówki rozchodzi się po pomieszczeniu równomiernie i harmonijnie, tworząc we wnętrzu przytulną i ciepłą atmosferę. Tego typu światło doskonale nadaje się do oświetlenia ogólnego, dlatego najczęściej stosowane jest w lampach wiszących i sufitowych. Niektóre modele wyposażone zostały także w dodatkowe odbłyśniki umożliwiające jeszcze lepsze odbicie światła i rozproszenie go po większej powierzchni. Takie lampy emitują przyjemną, świetlną poświatę, która doskonale sprzyja odprężeniu i relaksowi. Lampy emitujące rozproszoną wiązkę światła to przede wszystkim modele wyposażone w klosze i abażury wykonane z półprzezroczystego szkła lub tworzywa, które sprawiają, że wydobywające się światło jest jasne, ale jednocześnie nieoślepiające.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl