Najczęstsze błędy przy planowaniu oświetlenia – nie popełniaj ich! Cz.I 0
Najczęstsze błędy przy planowaniu oświetlenia – nie popełniaj ich! Cz.I

Planowanie oświetlenia we wnętrzu to nie jest bułka z masłem. Często dopiero po czasie okazuje się, że kilka podstawowych kwestii można było rozwiązać inaczej lub ustalić je już na etapie wykończenia wnętrza. Niektóre z nich są łatwe do naprawienia inne wymagają większej inwencji, jedno jest jednak pewne – po przeczytaniu tego tekstu będziecie wiedzieć, których z nich nie popełniać lub co powoduje oświetleniowy dysonans w Waszym pomieszczeniu i jak go zniwelować.

  1. Pojedyncze źródło światła

Zdecydowana większość osób preferuje w swoich mieszkaniach ciepły i przytulny klimat, który najłatwiej jest uzyskać właśnie za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia. Inwestowanie w pojedyncze źródło światłą usytuowane centralnie np. w postaci żyrandola lub plafonu wystarczy co prawda do optymalnego doświetlenia pomieszczenia, jednak pozbawia je głębi i wielowymiarowości. Dlatego warto już na początku postawić na kilka punktów świetlnych, rozłożonych w różnych miejscach pokoju i na różnych poziomach. Poza centralnym źródłem światła w postaci lamy wiszącej, plafonu lub żyrandola, warto zdecydować się na klimatyczną lampę stojącą, kinkiety lub lampki biurkowe. Oświetlenie dodatkowe świetnie buduje atmosferę w pomieszczeniu i jest bardzo funkcjonalne – nie tylko wydobędą wszystkie atuty pomieszczenia, ale przede wszystkim dzięki nim będzie można dostosować poziom światła do pory dnia, okazji i wykonywanej aktywności.

  1. Zbyt mocne oświetlenie ogólne

Niezwykle ważnym elementem, jest dobranie żarówki o odpowiedniej mocy i barwie bieli. Zbyt mocna żarówka i chłodna barwa światła w oświetleniu ogólnym może bowiem przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast przytulnego i jasnego wnętrza będziemy uzyskamy oślepiające i jaskrawe światło rodem z hali produkcyjnej. Tego typu błąd ma także inne konsekwencje – może skutkować zdenerwowaniem, trudnością w koncentracji oraz trudnościami z wyciszeniem się i relaksem po ciężkim dniu. Dlatego warto wybierać żarówki o optymalnej mocy określonej przez producenta i postawić na ciepły odcień bieli – dzięki temu pomieszczenie będzie optymalnie doświetlone i jednocześnie będzie tworzyło przyjemną atmosferę. Doskonałym pomysłem jest wybór lampy z wbudowanym ściemniaczem, która umożliwi regulowanie intensywności światła w zależności od potrzeb, preferencji czy pory dnia.

  1. Zbyt dużo oświetlenia punktowego

Oświetlenie akcentujące ma same zalety… jednak i w tym wypadku nie trudno o przesadę. Kinkiety i lampy punktowe świetnie sprawdzą się jako element podkreślający ciekawe architektoniczne elementy pomieszczeni, dekoracje oraz jako sposób na wyznaczenie stref. Doskonale zatem będą eksponowały wszelkiego rodzaju wnęki, obrazy oraz wyjątkowe meble. Jednak stosowanie wielu lamp punktowych jako jedynego oświetlenia głównego to spory błąd, który może skutkować przebodźcowaniem oraz złym samopoczuciem. Warto zatem stosować oświetlenie akcentujące wyłącznie tam, gdzie jest ono koniecznie. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie wielofunkcyjnych lamp ściennych na wysięgniku, które w zależności od potrzeb mogą podkreślać walory wnętrza lub emitować skupioną wiązkę światła podczas czytania lub pracy.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl