Oświetlenie toaletki i lustra do makijażu – jakie wybrać, by makijaż zawsze był idealny? Cz.II 0
Oświetlenie toaletki i lustra do makijażu – jakie wybrać, by makijaż zawsze był idealny? Cz.II

W poprzednim wpisie poruszyliśmy kilka podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę projektując oświetlenie lustra przeznaczonego do robienia makijażu. Niezależnie od tego, czy zwykle malujecie się w łazience, czy jesteście miłośniczkami toaletek – odpowiednio dobrane oświetlenie ma niebagatelny wpływ na efekt końcowy. Dziś pora na kolejne fakty, które mogą znacznie ułatwić dobranie oświetlenia, a co za tym idzie sprawić, by Twój makijaż był zawsze perfekcyjny.

Temperatura ma znaczenie – jaką barwę powinno mieć światło przy lustrze?

Pisaliśmy już o tym czym jest temperatura barwowa i jakie ma znaczenie dla rytmu dobowego i funkcjonowania organizmu. Jej parametry są także równie ważne w przypadku tak prozaicznej czynności jak wykonywanie makijażu. Wspomnieliśmy także, że światłem, w którym najlepiej robi się makijaż jest światło dzienne – głównie ze względu na jego wysoką temperaturę barwową (5000 -6500K) i zdolność do doskonałego oddawania barw. Sztuczne oświetlenie lustra powinno zatem maksymalnie naśladować światło dzienne i mieć zbliżone do niego parametry. Z tego względu warto wybierać oprawy oświetleniowe lub żarówki o wysokiej i chłodnej temperaturze barwowej, udowodniono bowiem, że lepiej niż ciepła odwzorowuje rzeczywiste kolory. 

Współczynnik CRI – im wyższy, tym lepszy

Niebagatelne znaczenie w wyborze opraw oświetleniowych do lustra ma także współczynnik CRI, czyli inaczej – współczynnik oddawania barw. Najprościej mówiąc- jest to parametr ukazujący jakość odwzorowania barw względem światła dziennego. Im wyższy współczynnik, tym lepsza jakość oddawania kolorów i mniejsze ryzyko, że makijaż w warunkach domowych będzie wyglądał świetnie, a przy zmianie oświetlenia będzie wyglądał jak źle nałożona maska. W przypadku oświetlenia lustra w łazience lub toaletce, najlepszym wyborem będą oprawy oświetleniowe o współczynniku CRI od 90 wzwyż, dzięki którym jakość oddawania kolorów jest maksymalnie zbliżona do tej, którą uzyskalibyśmy za pomocą oświetlenia dziennego.

Natężenie światła – które jest najlepsze?

Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia lustra jest natężenie światła. W tym konkretnym przypadku, najlepszymi wartościami będą te mieszczące się w przedziale od 500 do 1000 luksów. Pozwoli ono nie tylko równomiernie, dokładnie i precyzyjnie oświetlić twarz, ale przede wszystkim zminimalizuje ryzyko efektu olśnienia, które w znaczny sposób może utrudnić wykonanie poprawnego makijażu.

Lampy do makijażu – z boku, nad lustrem czy na wysięgniku?

Tutaj sprawa jest prosta – oświetlenie lustra, które przeznaczone jest do makijażu zamyka się w zasadzie w dwóch wariantach. Wspomnieliśmy już, że oświetlenie lustra powinno stanowić wparcie dla oświetlenia głównego. Najpopularniejszym i najprostszym rozwiązaniem, jest umieszczenie w obu stronach lustra dwóch kinkietów lub lamp ściennych, które wraz z lampą centralną perfekcyjnie oświetlą twarz. Mniej popularnym, choć równie polecanym rozwiązaniem jest umieszczenie jednej, podłużnej lampy kinkietowej bezpośrednio nad lustrem, tak by oświetlała wszystko znajdujące się przed nim. Coraz częściej można spotkać także rozwiązania polegające na umieszczeniu kilku lamp wiszących z tej samej serii, bezpośrednio nad lustrem i przymocowanych na suficie. Nie poleca się z kolei korzystania z pojedynczych lamp na wysięgniku – jednostronne oświetlenie twarzy generuje niepotrzebne cienie i uniemożliwi równomierne nałożenie produktów do makijażu.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl