Oświetlenie biurkowe do pracy i nauki – 3 podstawowe zasady, które musisz znać 0
Oświetlenie biurkowe do pracy i nauki – 3 podstawowe zasady, które musisz znać

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim odwieczny dylemat – jakie oświetlenie biurkowe wybrać, by było funkcjonalne, komfortowe i sprzyjało skupieniu się? To temat, szczególnie aktualny w naszej szerokości geograficznej, gdzie przez większość roku szkolnego ciemno robi się już wczesnym popołudniem. Jednak ten tekst jest skierowany nie tylko do uczniów i studentów – ale także dla osób, które wieczorami pracują przy biurku i potrzebują kompleksowego oświetlenia powierzchni roboczej. Postawmy sprawę jasno: dobre oświetlenie to podstawa. Tymczasem, jak pokazują badania – wciąż robimy to źle.

Ustawienie lampy

Lampa biurkowa powinna przede wszystkim być ustawiona w odpowiednim miejscu na biurku, tak by mogła zapewnić odpowiednio jasno i równomiernie oświetlające powierzchnię roboczą światło. Dzięki temu, wzrok nie będzie się męczył, a praca lub nauka będzie bardziej efektywna. Lampa biurkowa powinna być ustawiana tak, żebyśmy podczas pisania lub czytania nie zasłaniali światła ręką. Jeśli jesteś praworęczny – ustaw lampę po lewej stronie, jeśli piszesz lewą – analogicznie z prawej strony.

Odpowiednia barwa światła i natężenie światła

Udowodniono, że barwa światła ma ogromny wpływ na ludzki mózg i jego funkcjonowanie. Dlatego wybierając lampę biurkową do nauki i pracy unikaj modeli emitujących żółte i pomarańczowe światło – sprzyjają odprężeniu i uspokojeniu, co jest niekorzystne jeśli potrzebujesz się skupić. Najlepsza do pracy i nauki jest lampa emitująca światło o barwie mieszczącej się w przedziale od 3000 do 4000 K.

Podobnie – zbyt mocne światło może pobudzać i uniemożliwiać skupienie się, zbyt słabe z kolei jest bardzo niekorzystne dla oczu. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór lampy z wbudowanym ściemniaczem, który pozwoli precyzyjnie ustawić natężenie światła w zależności od panujących w pomieszczeniu warunków.

Wysokość lampy i możliwość regulacji

Żeby lampa biurkowa optymalnie oświetlała przestrzeń roboczą, źródło światła powinno znajdować się na wysokości ok.35 cm. Umieszczona zbyt blisko spowoduje szybsze męczenie się wzroku, a zbyt daleko – nierównomierne oświetlenie powierzchni biurka. Dla maksymalnego wykorzystania możliwości jakie oferuje dobra lampa biurkowa, warto zdecydować się na model, który posiada regulację wysokości i kierunku padania światła np. w postaci ruchomych ramion i głowicy. Dzięki temu lampa będzie bardziej uniwersalna, a Ty będziesz mógł wykorzystywać ją do wielu różnych aktywności.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl