Lampy z recyklingu, czyli ekologiczne oświetlenie według Artemide 0
Lampy z recyklingu, czyli ekologiczne oświetlenie według Artemide

Nie jest tajemnicą, że stoimy u progu katastrofy ekologicznej. Już ćwierć wieku temu badacze doszli do wniosku, że działania człowieka prowadzą do degradacji środowiska, a ludzkość znajduje się na „kursie kolizyjnym ze światem natury”. Te szacunki są zatrważające i na pierwszy rzut oka nie mają wiele wspólnego z lampami. A może jednak? A gdyby tak lampy przestały być jedynie przedmiotami służącymi do oświetlania pomieszczeń i stały jednym ze sposobów na recykling zalegających na powierzchni planety odpadów? Niemożliwe? Nie dla Issey’a Miyake, który zaprojektował dla włoskiej marki Artemide serię wyjątkowych opraw oświetleniowych łączących w sobie wyrafinowany design, funkcjonalność i powstających w zrównoważony dla środowiska sposób, wyłącznie z surowców pozyskanych z recyklingu.

Innowacja i ekologia

Idea stworzenia opraw oświetleniowych z plastikowych butelek zrodziła się w 2010 roku, kiedy to Issey Miyake wraz ze swoim zespołem badawczym postanowił stworzyć materiał, do którego produkcji wykorzystane zostaną plastikowe butelki, a sam proces będzie ekologiczny i zrównoważony.  Opracowana przez Miyake i jego zespół Reality Lab metoda, pozwoliła na wytworzenie włókien poliestrowych i w konsekwencji tkaninę, która charakteryzuje się trwałością i nietypowymi właściwościami przepuszczania światła. Jednak największym sukcesem zespołu Isseya Miyake pozostaje fakt, że produkcja tkaniny pozwala zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery oraz wykorzystaną energię o 40%, w porównaniu do tradycyjnych metod. Każda z lamp została także wyposażona w energooszczędne i wysokowydajne źródło światła LED, które umożliwia uzyskanie maksymalnej wydajności świetlnej przy minimalnym poborze energii elektrycznej.

Wzornictwo inspirowane Japonią

Innowacyjność serii IN-EI to nie tylko przełomowe rozwiązania w zakresie technologii tekstylnych. To także wyjątkowy, inspirowany japońską sztuką orgiami design, który sprawia, że lampy z serii IN-EI to arcydzieła sztuki użytkowej. W skład serii wchodzą modele z każdej kategorii, od niewielkich lamp stołowych po imponujące wielkością lampy wiszące i podłogowe. Każda z nich zachwyca indywidualną formą i niezwykłym kunsztem wykonania oraz zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Mimo, że lampy Isseya Miyaki mają formę trójwymiarowych rzeźb świetlnych, nie zastosowano w nich żadnych stelaży ani wzmocnień. Dzięki temu, można je składać zupełnie na płasko i formować wedle upodobań. Innowacyjny materiał z którego wykonane zostały lampy charakteryzuje się nierównomierną przepuszczalnością światła, dzięki czemu tworzy doskonale doświetla wnętrze i tworzy w nim niezwykły klimat.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl