Lampy przestrzenne, czyli gdy sztuka spotyka się z funkcjonalnością 0
Lampy przestrzenne, czyli gdy sztuka spotyka się z funkcjonalnością

Rzeźby świetlne to stosunkowo nowa propozycja w światowych trendach oświetleniowych. Coraz częściej jednak projektanci decydują się na maksymalnie rozbudowane i przestrzenne formy oraz niestandardową obróbkę materiałów, tworząc lampy o iście artystycznym charakterze.  Współczesne rzeźby świetlne stanowią doskonałą dekorację każdej przestrzeni, niezależnie od jej wymiarów. Chociaż zwykło się uważać, że tego typu lampy najlepiej prezentują się w wysokich i przestronnych pomieszczeniach komercyjnych, jednak istnieje wiele modeli, które świetnie sprawdzą się także w domu czy mieszkaniu.

Niezmiernie ważną rolę w tworzeniu rzeźb oświetleniowych odgrywa tworzywo, z jakiego zostały one wykonane. Precyzyjne metody obróbki i coraz nowocześniejsze surowce o wyjątkowych właściwościach rozpraszających lub skupiających światło – wszystko to sprawia, że lampy przestrzenne posiadają ogromne możliwości i potencjał dekoracyjny – nie tylko ze względu na formę, ale także na sposób emitowania światła. Doskonałym przykładem są  wyjątkowe instalacje świetlne stworzone przez Ross’a Lovegrove’a, wykorzystującego przede wszystkim syntetyczne materiały termoplastyczne, umożliwiające wykonanie nawet najbardziej złożonej formy.  Jednocześnie właściwości tego typu materiałów umożliwiają dodatkowe rozproszenie lub nierównomierne rozchodzenie się światła, tworząc w pomieszczeniu unikatową grę świateł i ceni.

Nie oznacza to jednak, że nowoczesne rzeźby świetlne stworzone są wyłącznie z syntetycznych surowców. W opozycji do Chlorophilii czy kultowej już serii Skydro, stoją modele takie jak Meteorite czy Empatia, w całości wykonane ze szkła. Różnorodne techniki obróbki tego surowca, nierzadko nawiązujące do wielowiekowych tradycji pozwoliły na stworzenie przestrzennych rzeźb świetlnych o wyrafinowanym designie i wyjątkowych właściwościach oświetleniowych.

https://lamperium.pl/userdata/gfx/a2061179568d3d58f8c02d490595f9bf.jpg

 

https://lamperium.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_d22339023a1e0eb3c0da7ca41cef6353.jpg

 

Odrębną kategorię rzeźb oświetleniowych tworzą lampy modułowe, z których można tworzyć dowolne instalacje świetlno – rzeźbiarskie. Do najbardziej spektakularnych i jednocześnie możliwych do wykorzystania w każdej przestrzeni, jest kolekcja lamp sufitowych Logico. Fantazyjne zestawienie kilku lub kilkunastu sztuk umożliwia doskonałe doświetlenie każdego pomieszczenia i stworzenie niezwykłego efektu wizualnego. Aranżację z udziałem lamp Logico można podziwiać chociażby w kultowej Berlińskiej rezydencji, Villa Borsig, która jest doskonałym przykładem na to jak różnorodny efekt można uzyskać poruszając się w obrębie jednego modelu lampy.

https://lamperium.pl/userdata/gfx/9b705ec4548c8d9d5d2c1f5cfc75cd32.jpg

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl