Lampy od uznanych projektantów – czym się różnią od popularnych modeli z marketów budowlanych? Cz. I 0
Lampy od uznanych projektantów – czym się różnią od popularnych modeli z marketów budowlanych? Cz. I

Pytanie zawarte w tytule jest przewrotne a odpowiedź pozornie prosta – zupełnie niczym. Jednak czy na pewno? Wszak lampa jaka jest każdy widzi a funkcje każdej z nich, niezależnie od pochodzenia, ceny i metki sprowadza się do tego, że mają zapewnić odpowiednie oświetlenie dopasowane do potrzeb. Tym, co na pierwszy rzut oka najbardziej różni lampy od projektantów od tych ogólnodostępnych w sklepach budowlanych, bez wątpienia jest cena. Dziś postaramy wyjaśnić Wam z czego ona wynika i gdzie tak naprawdę tkwi różnica

  1. Wykonanie

Lampy uznanych marek, stworzone przez utytułowanych projektantów, to lampy, których jakość zachwyca już od pierwszego spojrzenia. Kunszt widać tu na każdym kroku – od dbałości o każdy szczegół, po wykorzystanie innowacyjnych materiałów. W lampach od projektantów nie ma miejsca na niedociągnięcia, niedoróbki czy pomyłki – wszystko jest idealnie dopasowane, harmonijnie połączone i wykonane z najwyższą starannością. To także lampy, których nie będziesz musiał wymieniać co kilka lat – wytworzone są ze specjalistycznych materiałów lub odpowiednio obrobione (jak np. lampy z anodowanego aluminium, odpornego na rdzę), dzięki czemu są trwałe i zachwycają przez lata.

  1. Pomysł

Za projektem lamp uznanych marek zawsze stoją projektanci oświetleniowi. Nierzadko to artyści w wielu dziedzinach sztuki użytkowej, zajmujący się różnymi formami artystycznymi. Najczęściej są to projektanci z dużym dorobkiem, doceniani w wielu prestiżowych konkursach na całym świecie. Pomysł na konkretny model często poprzedzony jest wieloletnimi obserwacjami, badaniami lub inspirowany konkretną techniką rzemieślniczą. Projekt lampy od projektanta to tak naprawdę dzieło sztuki i jako takie powinno być traktowane. Zupełnie inną kwestią jest fakt, że lampy od projektantów powstają w ograniczonej ilości, najczęściej są też ręcznie robione – dzięki temu są unikatowe, niepowtarzalne i absolutnie wyjątkowe.

  1. Badania

Wspomnieliśmy, że zanim projekt powstanie, nierzadko poprzedzony jest badaniami. Tak jest m.in. w przypadku projektów lamp Carlotty de Bevilacqua, włoskiej architekt, która tworzy dla marki Artemide. Od wielu lat prowadzi badania nad wpływem sztucznego oświetlenia na samopoczucie, funkcjonowanie i kondycję ludzkiego organizmu, a jej dzieła są zgodne z koncepcją HumanLight. Wnioski płynące z badań mają realny wpływ na powstawanie lamp, a światło lamp Artemide maksymalnie zbliżone do naturalnego i wspomagające naturalny zegar biologiczny człowieka. Innym przykładem jest chociażby innowacyjna koncepcja IN-EI Isseya Miyake, który dzięki badaniom swojego zespołu zaprojektował szereg ekologicznych lamp, w 100% zrobionych z recyklatu.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl