Lampa do czytania – jak ją wybrać by czytanie stało się jeszcze przyjemniejsze? 0
Lampa do czytania – jak ją wybrać by czytanie stało się jeszcze przyjemniejsze?

Wyobraź to sobie – po ciężkim, intensywnym dniu gasisz górne światła, włączasz lampę do czytania, siadasz w wygodnym fotelu z ulubioną książką i powoli zatapiasz się w losy bohaterów. Czy może być coś przyjemniejszego? Większość z Was prawdopodobnie zdążyła już zobaczyć w myślach i fotel i okładkę aktualnie czytanej książki. A co ze światłem? No właśnie. Jak pokazują badania najczęściej nie przykładamy wielkiej wagi do rodzaju światła jakiego używamy do czytania, niezależnie od tego czy wykorzystujemy lampę stojącą, biurkową czy kinkiet. Tymczasem, w tym przypadku znaczenie ma wszystko - zarówno natężenie światła,jak i jego kierunek padania oraz barwa. Czy wiesz, że nieodpowiednio dobrana lampa do czytania może mieć niekorzystny wpływ na ilość przyswojonego tekstu i powodować problemy ze wzrokiem oraz bóle głowy?

Niezależnie od tego, czy wolisz lampy podłogowe, kinkiety czy lampki nocne, warto kierować się przy ich wyborze kilkoma zasadami, dzięki którym czytanie będzie nie tylko przyjemniejsze, ale też przyjazne dla oczu.

Ustawienie kąta padania światła

Podczas czytania kierujesz strumień światła tak by oświetlała Ciebie i książkę? To jeden z najpopularniejszych błędów, który skutkuje szybszym męczeniem się wzroku. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie lampy stojącej lub stołowej za sobą, tak by strumień światła skierowany był wyłącznie na czytany tekst. Tego typu lampy mają także tę zaletę, że można je dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb czy aktualnie wykonywanej czynności. Jeśli jednak nie masz ochoty na przemeblowania co wieczór – warto zdecydować się na lampę z ruchomymi ramionami lub ruchomą głowicą, dzięki której skierujesz światło dokładnie tam, gdzie chcesz. Dzięki regulowanej w ten sposób wysokości możesz bez problemu uzyskać najbardziej optymalną odległość między źródłem światła a tekstem, który właśnie czytasz. Przy okazji – czy wiedziałeś, że wynosi ona około 35 cm?

Optymalne natężenie światła

Zakładamy, że Twoja lampa do czytania w ciągu dnia będzie spełniać także wiele innych funkcji, dlatego jej światło powinno być na tyle intensywne, by oświetlać pomieszczenie, a jednocześnie na tyle rozproszone, by nie oślepiać. W przypadku czytania jest podobnie – udowodniono bowiem, że na ludzki wzrok niekorzystnie wpływa zarówno zbyt jasne, jak i zbyt słabe oświetlenie. Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest lampa podłogowa lub stołowa wyposażona w ściemniacz, którym dopasujesz intensywność światła do aktualnie wykonywanej czynności czy pory dnia.

Barwa światła

To bardzo istotny parametr, który ma znaczący wpływ na przyswajanie tekstu. Zdarzyło Ci się kiedyś czytać jedną stronę kilka razy lub po przeczytaniu rozdziału nie wiedzieć o czym on właściwie był? Być może winę za to ponosiła właśnie zła barwa światła. Według naukowców lampy emitujące ciepłe światło sprzyjają relaksowi, wyciszeniu i rozluźnieniu, jednak średnio nadają się do czytania. Tutaj, optymalną temperatura barwowa nie powinna przekraczać 6500 K. Jeśli łączysz czytanie z nauką, powinieneś wiedzieć, że dla lepszego przyswojenia treści warto wybrać lampy emitujące światło o barwie zimnej.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl