Funkcjonalne i nastrojowe oświetlenie do sypialni – jak je zaplanować? 0
Funkcjonalne i nastrojowe oświetlenie do sypialni – jak je zaplanować?

Oświetlenie w sypialni określa otaczającą nas przestrzeń, modeluje ją i przede wszystkim buduje nastrój – a ten, w miejscu, w którym regenerujemy się i odpoczywamy po pełnym wyzwań jest szczególnie ważny. Sypialnia jest szczególnym pomieszczeniem w mieszkaniu, a jednocześnie stanowi  jego integralną część – dobrze rozplanowane i zróżnicowane oświetlenie będzie funkcjonalne i dostosowane od indywidualnych potrzeb.

W sypialni, podobnie jak w innych pomieszczeniach, konieczne jest rozplanowanie kilku źródeł światła, z którego każde będzie spełniało inną funkcję. To miejsce, w którym nie tylko śpimy, ale także czytamy, oglądamy filmy czy kompletujemy garderobę na kolejny dzień. W sypialni niezbędne jest zamontowanie głównego źródła światła, umiejscowionego zazwyczaj w centralnym miejscu na suficie. W zależności od wysokości pomieszczenia i indywidualnych preferencji możemy wybierać spośród bogatej oferty plafonów, lamp sufitowych i lamp wiszących, warto jednak pamiętać, by ich stylistyka była spójna z aranżacją mieszkania. Jednocześnie sypialnia powinna charakteryzować się rozproszonym światłem o ciepłej barwie, dlatego wybierając lampę zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób dyfuzor emituje jego wiązkę. Jeśli w sypialni znajduje się także garderoba lub szafa, warto doświetlić to miejsce dodatkowo tak, by znalezienie potrzebnych ubrań nie stanowiło problemu, a światło oddawało ich rzeczywiste kolory. W tej roli doskonale sprawdzi się oświetlenie punktowe zamontowane w bezpośrednim sąsiedztwie szafy.

Strefa łóżka w sypialni potrzebuje zupełnie innego oświetlenia, niż reszta pomieszczenia – nawet, jeśli jest ono niewielkie. Tu prym wiodą lampki nocne, stołowe i wszelkiego rodzaju kinkietu. Warto pamiętać, by tego typu oświetlenie znajdowało się na takiej wysokości, by miejsce w którym czytamy było odpowiednio doświetlone, a samą lampę można było wyłączyć bez konieczności wstawania z łóżka. Jeśli jesteście miłośnikami czytania przed snem, najlepszym wyborem będą lampy stołowe lub kinkiety z ruchomymi ramionami i regulowaną wysokością, które będzie można idealnie dopasować do aktualnej pozycji.

Coraz większą popularnością wśród oświetlenia do sypialni cieszą się także kinkiety, które dzięki swojej niebanalnej formie stanowią same w sobie doskonały element dekoracyjny. Szczególnie modele o konstrukcji, która umożliwia wielokierunkową emisję światła, umożliwiają nie tylko komfortowe czytanie, ale także budują w pomieszczeniu subtelny, nastrojowy klimat.

Ostatnią propozycją jest zyskujący coraz większe uznanie trend, polegający na zawieszaniu kilku lamp wiszących, bezpośrednio nad wezgłowiem łóżka. Tego typu lampy, zazwyczaj wyposażone w dyfuzor skupiający światło to świetny i niezwykle stylowy sposób na podkreślenie zarówno wezgłowia, jak i wyeksponowanie samej strefy spania. Warto jednak pamiętać o tym, by lampa wisząca była wyposażona w ściemniacz umożliwiający dopasowanie jasności światła do potrzeb.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl